A AKÉ JE TO BLOGOVAŤ?

by

A

“Aké je to mať blog”?, “Čo všetko to obnáša?”, “Koľko ti to zaberá času?”, “Sú nejaké negatívne stránky blogovania?”, “Dá sa tým uživiť?”, “Ako a kde si založiť blog?”, “A čo spolupráce?”. S týmito a aj inými otázkami ohľadom môjho blogu a s ním súvisiacimi sociálnymi sieťami sa stretávam docela často, a tak som sa rozhodla odpovedať Vám na tie asi najzaujímavejšie z nich a vy tak môžete nahliadnuť aspoň trochu pod “pokličku”, či ako sa to hovorí? 😀

Založiť si blog v dnešnej dobe je veľmi jednoduché a zvládne to aj dieťa. Medzi najznámejšiu a užívateľsky najjednoduchšiu platformu patrí Blogger, kde si môžete zadarmo postaviť blog. Nájdete tam aj jednoduché šablóny, no na internete si môžete nájsť takýchto šablón oveľa viac, stiahnuť ich, vložiť do Bloggeru a poupravovať (viete si k tomu na google nájsť aj rôzne návody). Ak chcete mať blog zadarmo, za názvom vášho webu bude ešte koncovka blogspot.sk, no ak to myslíte s blogom vážne, určite si kúpte vlastnú doménu, ktorá stojí len pár € za rok.

Ja som taktiež začínala na Bloggeri, no potom som zistila, že sa chcem niekam posunúť, že mi nestačia funkcie na tejto platforme a lepšie riešenie pre mňa bude WordPress. Zaplatila som si za presun celého blogu, tak aby mi tu všetko zostalo, pretože to nie je len tak lusknutím prsta. 🙂 Prezerala som si na výber voľné šablóny na WordPresse, šablóny na internete a zistila som, že som asi celkom náročná :D. Keď už sa mi niektorá páčila, vadil mi tam zas nejaký detail a väčšinou aj to, že pri voľných (zadarmo) šablónach máte dole vodoznak/meno toho, kto šablónu vytvoril (a na mňa tieto detaily proste pôsobia neprofesionálne). Cena šablón sa môže pohybovať od 10 až do niekoľko stoviek €, a ak by Vás zaujímalo, táto moja ma stála 60€. Viem si na nej upraviť v podstate čo len chcem a som si istá, že na Slovensku ani v Česku neuvidím 100 blogov, ktoré budú vyzerať podobne ako ten môj.

Keď už som začala takto od úplného začiatku tak sa tak budem snažiť aj pokračovať. Ak rozmýšľate nad založením blogu, myslím si, že na začiatok to chce veľa odhodlania a trpezlivosti, pretože čitatelia neprídu len tak, jedným stlačením kolonky zverejniť na svojom prvom článku. Hlavným bodom sú sociálne siete, vďaka ktorým môžete ľudí na blog dostať. Preto beriem sociálne siete ako neoddeliteľnú súčasť pri písaní blogu, teda hlavne Instagram, Facebook ma už celkom omrzel so svojím zobrazovaním príspevkov. Na instagrame sa snažím byť aktívna a pridávať fotky denne. Fotky si dopredu plánujem, nech ten feed aspoň nejak vyzerá. Problém nastáva vtedy, ak sa mi žiadna z dopredu pripravených fotiek aktuálne do feedu nehodí, a tak s pridávaním čakám, kým takú fotku proste neurobím. To už je asi profesná deformácia 😀 Ak Vás zaujíma, ako a v akých aplikáciach upravujem fotky, nájdete to v TOMTO článku.

Začiatky môžu byť ťažké, a myslím že tak je to pri všetkom, pretože nikto na začiatku nie je v danej veci profík. Dôležité je, že máte chuť sa učiť, napredovať a zlepšovať sa. Ja sa po 2 rokoch blogovania stále učím a snažím sa zapracovať na chybách, pretože vždy je čo zlepšovať.

Moje fotky v začiatkoch blogu boli hrozné, text taktiež a dizajn blogu nebol nič extra. “Chvíľu” mi trvalo, kým som si našla svoj štýl písania, fotenia a ujasnila si, kam sa chcem s blogom uberať. Na začiatku som písala len recenzie na jednotlivé produkty, a prišla som na to, že nechcem byť len takáto “recenzentka”. Že nechcem jeden produkt niekoľko hodín fotiť a písať o ňom zbytočne dlhé (a pre mňa nudné a nezáživné) články.

Tiež si myslím, že na začiatok nepotrebujete nejakú extra techniku. Je jasné, že čím krajšie fotky, tým viac zaujmú, no už som videla dievčatá, ktoré na svoj blog fotia mobilom, a ani by ste to nespoznali. Ide skôr o to, aký ste šikovný, ako viete “vychytatať” dobré svetlo a potom fotky upraviť. 🙂 Ak Vás zaujíma čím fotím ja, predtým to bol kompakt Olympus e-pl 6, no od nového roka mám zrkadlovku Canon eos 700D so základným objektívom 18-55mm a akurát pred pár dňami som si kúpila nový objektív, konkrétne EF 50mm f/1,8 STM, ktorý je ideálny na tie pekné rozostrené pozadia a veľmi sa z neho teším.

Čo sa týka samotného fotenia, snažím sa aby fotky vyzerali vždy inak. Aby produkty neboli položené stále na tom jednom stole, aby tam boli vždy iné dekorácie, ktoré dotvárajú celú fotku. Či už sú to kvety, knihy, rôzne svetielka, diáre, podnosy, sviečky či chlpaté koberčeky.

O trpezlivosti som písala preto, pretože aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, za jedným článkom je naozaj veľa stráveného času. Od nápadu, nadekorovania, nafotenia, upravenia fotiek, uploadnutia, napísanie článku, pridania preklikov, zazdieľania na sociálne siete je to niekoľko hodín, niekedy aj dní.

Nehovoriac o tom, že byť stále kreatívny je niekedy ťažké a mne občas prospeje menšia pauza, kedy načerpám nové nápady. Tiež sa môžete niekým inšpirovať, no urobte si to po svojom a nekopírujte. A v tejto súvislosti s týmto článkom sa mi stala taká vec. Tento článok som chcela písať už zhruba pred pol rokom, no pár dní po tomto mojom nápade som videla ako vyšiel podobný článok od mojej kolegyňe, teda aspoň podobný nápadom, myslím že spracovanie je úplne iné. Preto som sa rozhodla počkať a dokončiť ho inokedy. Dnes, keď som sa do neho konečne pustila, akurát mi na instagrame vybehol ďalší článok o tejto téme, no čo myslíte, neporazí ma? 😀

Ak chcete písať blog, musíte sa pripraviť na to, že sa k jeho čítaniu dostanú aj ľudia, ktorí Vás nemajú radi alebo takí, ktorých by ste ani nečakali že sa k Vášmu blogu niekedy dostanú. Preto niekedy treba zvažovať čo napísať a kto všetko si to môže prečítať. Bohužiaľ, je to tak, že v dnešnej dobe treba rátať aj s negatívnymi či útočnými komentármi, hlavne od anonymov a falošných profilov, ktoré sa treba naučiť “vypúštať” z hlavy a netrápiť sa nimi.

Poslednou témou, o ktorej chcem písať sú spolupráce a to, čo zaujíma veľa ľudí – či sa dá blogom uživiť. Už som čítala veľa názorov, ktoré boli, že na Slovensku nie. No ja si myslím opak, podľa mňa sa to dá. Dokáže to len pár ľudí, no dá sa to. Samozrejme, nie len blogom ale aj sociálnymi sietami.

Taký človek musí byť podľa mňa originálny, podnikavý a vie si po oslovení na spoluprácu vykomunikovať podmienky, ktoré budú vyhovovať ako samotnému blogerovi, tak firme. Nie ako je to vo veľa prípadoch, kedy Vás firma osloví s tým, že Vám pošlú produkt zadarmo a povedia že o ňom napíšete na blog, instagram, facebook, odfotíte sa s ním tak a tak a napíšete to a to. A ešte máte byť radi, že si vybrali práve vás. Nie, takto to nefunguje. Aspoň teda u mňa nie. Tak, ako oni dostávajú peniaze za to, že mi píšu a takto super riešia “marketing”, tak ja tiež nepracujem za pekné slovo. Ani produkt. Ono veľa záleží na tom, ako ma kto osloví. Ak ma oslovia s tým, že mi radi produkt pošlú nech ho vyskúšam, nech sa páči. Ak sa mi bude páčiť, určite sa s ním pochválim. Ale ak mi niekto diktuje, čo mám robiť, ako to mám robiť či kedy to mám robiť a povie mi, že za to mi vlastne pošlú ten produkt, tak sa mi nikto nemôže čudovať, že sa takto využívať nenechám. Aj keď viem, že veľa blogeriek to takto robí, len nech toho majú čo najviac zadarmo…

Spolupráce sú veľká téma, ktorá by bola aj na celý článok. Pred rokom som napísala článok o blogeroch a spoluprácach a aj keď by som tam odvtedy veľa vecí doplnila, môžete si ho prečítať TU. A Tiež sa Vám napríklad môže stať, že na Váš blog narazí niekto, komu sa páči čo robíte a ponúkne Vám prácu alebo takto získate nového klienta, ako sa to stalo aj mne. 🙂

Dúfam, že sa Vám článok páčil a ak by ste mali viac otázok kľudne sa pýtajte v komentároch. 🙂

10 Responses
 • Andrea V.
  apríl 15, 2018

  Taky jsem nakonec skončila u placené šablony. Moje “ideální” se skládá z kupy malinkatých detailů, a když nesedí jeden, je problém 🙂 .

  Příběhy z mlhy a éteru

 • Ledyms
  apríl 15, 2018

  Pekný a zaujímavý článok. Ja sa najviac obávam toho, čo by na blogovanie povedali ľudia, ktorí ma poznajú. Z môjho okolia vedia asi dvaja, traja najbližší ľudia, že sa tomu venujem a jeden z nich je priateľ, ktorý je samozrejme so mnou takmer nonstop, takže je pochopiteľné, že o tom vie. Možno aj z toho dôvodu mám dva instagramy, jeden osobný a druhý, kde pridávam fotky z blogu a podobne a neuverejňujem tam svoje meno ani fotky, nájdu sa tam možno dve tri fotky. Ale dosť často premýšľam nad tým a poviem si, že tak prečo tie fotky nepridávať na svoj osobný instagram, aj teda s odkazom na blog, nech to už mám všetko spolu. Veď predsa je to moje hobby, niečo čomu sa rada venujem, ale mám z toho trochu aj obavy a preto som sa k tomu neodhodlala a neviem či sa aj niekedy odhodlám. Viem, že mi tí ľudia môžu byť ukradnutí, ale proste niektorí sú naozaj zlí a radi sa “postarajú” do človeka. A som ten typ človeka, ktorý sa potom akoby radšej stiahne do úzadia. I keď ťažko povedať. Možno na to naberiem časom odvahu. 🙂

  • Lusyliana
   máj 1, 2018

   Držím ti palce aby si sa odhodlala! 🙂

 • Anonym
  apríl 16, 2018

  Ahoj chcela by som sa spýtať či ten prenos z bloggeru do word presse aj niečo stál. A či word press je platený.
  Inak super blog veľa nových vecí som sa dozvedela

  • Lusyliana
   apríl 17, 2018

   Ahoj, no prenos blogu si vieš urobiť aj sama, na googli nájdeš nejaké návody, no ja som to radšej nechala na profíka, ktorému som zaplatila. K wordpressu som si tiež musela kúpiť hosting, za ktorý platím pár € mesačne.
   Ďakujem 🙂

 • Lenn
  apríl 16, 2018

  Přínosný článek 🙂 Musím říct, že se mi vážně líbí tvoje fotky a styl psaní! Taky jsem začínala na Bloggeru a přesun na WP si nemůžu vynachválit. S tím feedem už je to trochu horší, protože ho nijak sladěný nemám, moc nad tím nepřemýšlím 😀

  LENN

  • Lusyliana
   apríl 17, 2018

   Ďakujem krásne 🙂

 • Kathriell
  apríl 17, 2018

  Pekne napísané a pravdivé ?

  • Lusyliana
   máj 1, 2018

   Ďakujem! 🙂

What do you think?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.