Beauty rady, ktoré by som dala svojmu mladšiemu ja

by

P

Poznáte to, najlepšie sa učíme na svojich chybách. Ako som už pár krát spomínala, ja sa líčim od svojich 13 rokov, a ešte o niečo skôr som sa začala starať aj o pleť. V tom čase som objavila blogy, keďže som si rada čítala o kozmetike a chcela som sa naučiť, ako sa správne starať o pleť. Prišlo mi nepredstaviteľné, keď som niekde čítala že stačí, ak žena začne používať očný krém v 25ke, pritom ja som si nevedela predstaviť neísť si večer ľahnúť s vyčistenou, nakrémovanou pleťou, očným okolím a balzámom na perách. Keď sa pozriem späť na moju skincare čí líčenie, nad niektorými vecami musím krútiť hlavou. A presne tieto rady by som odkázala svojmu mladšiemu, nevzdelanému no zapálenému ja pre kozmetiku.

 • Odličovanie – tak z časti. Ja som nikdy nebola z tých dievčat, ktoré sa pred spaním neodlíčia. Vždy mi to prišlo nechutné, a stále mi to tak príde. Pleť cez noc pod nánosmi make-upu nemôže dýchať a tvoríte tak ideálne prostredie pre vznik čiernych bodiek, akné či vrások. Ja som sa odličovala vždy, no nie dostatočne. Myslela som si, že som sa poriadne odlíčila, no ráno som sa aj tak zobudila s čiernymi machuľami zo špirály okolo celých očí. Takže poriadne odličovať, tak aby bol posledný odličovací tampón úplne čistý, aj keď ste večer akokoľvek unavené, či sa práve vrátite z párty.

 

 • SPF – Na ochranu pred slnkom som veľmi dlho kašlala. Mala som v hlave akosi zakódované, že ak sa nenatriem, rýchlejšie sa opálim a to bolo vtedy to, o čo mi išlo. Byť krásne opálená aj na tvári, aby som v lete nemusela nosiť make-up – čo sa mi mimochodim nikdy nepodarilo, pretože na tvári asi nemám taký pigment ako na zvyšku tela :D. Teraz už viem, aká je SPF ochrana tela a tváre dôležitá. Bez nej si môžete zavariť na pigmentované škvrny či vrásky. A tiež už viem aj to, že produktami s SPF sa treba chrániť nielen v lete pri najsilnejšom slnku, ale tiež v zime, takže najlepšie vždy a stále.

 

 • Čierne orámovanie oka – Niektoré líčiace techniky z rokov minulých sú teraz pekne na smiech. 😀 Moje ročníky si určite pamätajú na trend čiernych očí – čierny tieň na celom viečku, samozrejme vôbec nerozblendovaný, a oko orámované čiernou ceruzkou. Aj keď rada v líčení eperimentujem, čiernemu tieňu sa už akosi vyhýbam a radšej namiesto neho použijem tmavo hnedý tieň. 
 • Padnúci odtieň makeupu – Zas sa myšlienkami vrátim do čias na základnej škole. Doteraz mám pred očami, ako si niektoré dievčatá kúpili asi tej najoranžovejší odtieň make-upu, aký som kedy videla a ešte to zaklincovali tým, že si ho naniesli len po bradu, čo vyzeralo fakt smiešne. Ja som skôr bojovala s tým, že v lete som bola veľmi opálená a v zime zas skoro biela, a nechápala som, či mám mať doma 10 odtieňov make-upu aby mi vždy presne sadol. Keby mi vtedy niekto povedal, že existujú ztmavujúce/zosvetľujúce kvapky, ktoré stačí primiešať do make-upu a prispôsobiť si ho aktuálnemu odtieňu pleti, bozkávala by som mu ruky.

 

 • Viac pozerať na zloženie kozmetiky – Nikdy som sa o zloženie nezaujímala a ani mu nerozumela. V drogérií som videla čistič na pleť s liečivým bahnom za 2€, tak som ho kúpila. Čo po tom, že to bola tá posledná ingrediencia v zložení a ostatok bol úplný odpad. Teraz preferujem prírodnú kozmetiku, hlavne telové mlieka či sprchové gély ktoré idú na celé telo, ale aj napríklad deodoranty. Vôbec si už nedokážem predstaviť používať klasické deodoranty či antiperspiranty, ktoré obsahujú množstvo chemikálií a sú podozrelé z karcinogénnych účinkov.

 

 • Vrstvy make-upu – Ako každému pubertálnemu dievčaťu, aj mne sa sem tam vyhodila nejaká vyrážka, samozrejme vždy na tom najlepšom mieste. Pamätám si, ako som si kúpila penový make-up od Essence (ktorý stále nájdete v drogériach), len preto, že mi prišlo že je na pleti hrubší a môžem ho vrstviť. Bolo to, ako by som si pleť chcela celú obaliť do tej peny, aby ju nebolo vôbec vidieť. Teraz mi je tá predstava celkom smiešna 😀

 

 • Nepožičiavať make-up – Ani najlepšej kamarátke! Zanášať si baktérie niekoho iného do svojho produktu nikdy nie je dobrý nápad, a môže vám to spôsobiť niekoľko kožných problémov. Pamätám si, že my sme si často požičiavali púdre, keďže sme sa stále leskli. No v tej dobe sa moc nepoužívali štetce, ale tie hubky pribalené v produkte, čo je ešte nechutnejšie, pretože sme si ich samozrejme nikdy nečistili a všetko sa hneď prenieslo na samotný produkt.

 

 • Opatrne okolo očí – Odličovanie ma nikdy nebavilo a chcela som ho mať čo najrýchlejšie za sebou. Najdlhšie trvalo odlíčiť oči od tých 5 vrstiev špirály a čiernej smršti tieňov a ceruziek. Očné okolie som si s tampónom doslova drhla sem a tam. Možno keby mi niekto povedal, že okolo očí sa produkty nanášajú aj odličujú veľmi opatrne a bez tahania kože, nemala by som pod očami už niekoľko rokov vrásky. 😀 

Aké kozmetické rady by ste dali svojmu mladšiemu ja vy? 🙂

1 Response
 • Emílie
  november 23, 2022

  Ahojda, jelikož jsem očividně mladší než ty (NoOffense rašple), ráda bych se tě zeptala co používáš na to, aby jsi vypadala světlejší.

What do you think?

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.